26 Nisan 2010 Pazartesi

Kelebek Etkisi ( Film )

İlk film güzeldi. Bazı detaylar daha da güzel gösterdi. İkinci film ise gereksizmiş.

İlk filmde adamın hapisteyken, geçmişe dönüp avuclarinda yara bıraktırma sahnesi: "madem kelebek etkisi, neden geçmişteki bu küçük değişiklikten sonra sadece yaralar dışında bişey değişmeden tekrar aynı hücresinde kalabiliyor." diye düşündüm ama, zaten teori de kesin değişir demiyor, değişebilir diyor. Ama yine de, hayat bu kadar karmaşık ilişkiler ağına sahipken, bu kadar kolay kontrol edilemeyeceğini bilip, tutarlılığı konusunda biraz insaflı olmak lazım.

İkinci film ise kendi başına bile bir çekiciliği olmayan bir hikayenin ilk filmin zemine oturtulmaya çalışılması. Bir kere ilk filmden almaya çalıştıkları zemin ikincide anlamını yitirmiş, mesela burun kanamaları ikincisinde gereksizleşmiş bir miras olarak kalmış. Dahası ilkinde kelebek etkisinin belirsizliği varken, ikincisinde daha çok geçmiş üzerinden geleceği kontrol etmeyi deneyen birisinin hikayesi gibi olmus.

Bir de ikincisinde o amca "sizin icin herseyden vazgeçeriz" ayağı yapıyor da neden işinden vazgeçmek aklına gelmiyor, telefonun bataryasını cıkar gitsin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder